Testy na zwierzętach – o co chodzi?

Testowanie na zwierzętach jest często źle rozumiane. Zobacz jak to wygląda naprawdę.

Błędne przekonanie

Jest jedna bardzo częsta odpowiedź, którą słyszę od ludzi gdy wspominam o zwierzętach w testach kosmetycznych . Wrażenie które odnosze jest takie że zwierzęta są raczone sesją rozpieszczającą a my robimy im przysługę.
Za każdym razem zastanawiam się czy jest to nie udana próba żartu, czy ktoś faktycznie tak sądzi, albo czy poprostu próbuje mnie zdenerwować.

Zatem ustalmy jedna rzecz.
Testy na zwierzętach dążą do wystawienia produktów na próbę bezpieczeństwa i reakcji alergicznych a nie ich skuteczności i efektywności.

Test z udziałem żywej istoty wymaga, by żywe zwierzę przeszło eksperyment który prawdopodobnie spowodowoduje, dyskomfort, ból, stres albo chroniczną krzywdę. Te eksperymenty nie są zaprojektowane by korzystnie zadziałać na zwierzę. W warunkach laboratoryjnych, takie zwierzęta są celowo ranione i umyślnie zabijane.


Botox jako przykład

Badania nad botoxem wykorzystują około 300 000 myszy na rok. 74 000 myszy jest wykorzystywane w laboratoriach samej Anglii. Standardowy test LD50 jest klasyfikowany jako znacznie dotkliwy i dąży do ustalenia czy dawka zabije dokładnie 50% zwierząt. Głównym zamiarem jest zabicie zwierząt. To nie jest efekt uboczny. To cel.

Rodzaje eksperymentów na zwierzętach
  • Zmuszanie do wdychania gazów toksycznych
  • Celowe uszkodzenie ciała przez chirurgiczne usunięcie organów
  • Wystawianie na działanie promieniowania i bezpośredniego światła
  • Zastrzyk albo wmuszane karmienie szkodliwymi substancjami
  • Wystawianie na przerażajace sytuacje powodujące depresję i niepokój
  • Wcieranie substancji w skóre zwierząt.
Zwierzęta

Zwierzęta wykorzystywane w eksperymentach są często hodowane specjalnie w tym celu. Zyją całe – nie zawsze długie – życie jako narzędzia wartych miliony dolarów przemysłow kosmetycznych i medycznych. Niektóre zwierzęta są schwytywane i więzione w Afryce, Azji albo Ameryce Południowej czekając na swoją kolej bycia częścią bezdusznych badań.

Niewiarygodnie, nie wszystkie zwierzęta są uznawane faktycznie jako zwierzęta. Tak, dobrze czytasz. W USA szczury, myszy, ryby, płazy i ptaki nie są zaklasyfikowane jako zwierzęta według regulaminu eksperymentów na zwierzętach. To oznacza, że nie ma żadnych statystyk na ich temat i żadne pozwolenie na przeprowadzanie takich testów nie jest wymagane.

Pomimo że wybór zwierząt wykorzystywanych w eksperymentach różni się między krajami, wyobraźnia pracowników naukowych nie ma żadnych limitów. Jest nie wiele zwierząt (jeśli w ogóle jakieś są) na których nie przeprowadza się testów. Może Was zdziwić fakt, że nie tylko białe króliczki i myszy, są używane w badaniach.
Myszy, szczury, króliki, koty, psy, ptaki, żaby są najczęstszymi wyborami. Świnie, konie, małpy, krowy, borsuki albo lisy nie są wykluczone żaden sposób.

Rezultaty testowania na zwierzętach

W wyniku testowania na zwierzętach, szacuje się, że około 200 000 zwierząt cierpi dla przemysłu kosmetycznego każdego roku.

Eksperymenty na zwierzętach są okrutne, drogie i dostarczaja niedokładne i mylące wyniki, które nie moga calkowicie reprezentowac reakcji ludzkiego organizmu. Co najwazniejsze – sa wysoko nie etyczne.

Według badań przeprowadzonych przez IPSOS 65% ludzi toleruje wykorzystywanie zwierząt w badaniach jeśli są to badania tylko i wyłączni medyczne a alternatywne sposoby są nie dostępne. W tym samym czasie, 26% wspiera kompletny zakaz eksperymentów na zwierzętach.

Należy zauwazyć , że testy na zwierzętach jakiegokolwiek rodzaju są finansowane przez podatki płacone przez 100% płatników. Nie tylko 35% które się z tym pomysłem zgadzają.

Pomimo że testowanie kosmetyków na zwierzętach jest zabronione w Europie od 2009, istnieje silny związek pomiędzy testowaniem kosmetycznym a badaniami medycznymi. Przykładowy botox wspomniany wyżej jest medycznym przypadkiem, który musi zostać wykonanym przez wykwalifikowanego profesjonalistę. Jest to jednak tylko kosmetyczna fanaberia która nie jest niezbędna do życia.

A czy Twoje kosmetyki są etyczne?

Sprawdź to tutaj – na mojej liście firm które testują i nie testują na zwierzętach. 

Milena x


Kliknij tu by zobaczyć zdjęcia których nie miałeś nigdy zobaczyć.
A tu jeśli jesteś ciekaw czym zastąpić testy na zwierzętach. 

Image Credit | Understanding Animal Research – Flickr | CC BY 2.0)