Jamy – 5 zasad jogi które pomogą Ci żyć cruelty-free.

Brakuje Ci silnej woli by przejść na styl życia wolny od okrucieństwa?
Nadal ciężko Ci otworzyć serce na cierpienie zwierząt?
Chcesz z większą miłością spojrzeć na świat?

Daj szansę jodze.

Co to w ogóle jest joga?

Termin ‘Joga’ można rozumieć na wiele sposobów. Osobiście, gdy zaczęłam interesować się jogą, myślałam, że są to po prostu ćwiczenia na rozciąganie. Z czasem dowiedziałam się, że joga to coś więcej niż tylko asany które jak się później okazało – muszą być wykonywane w odpowiedni sposób. Nie wystarczy stanąć w pozycji psa z głową w dół by zostać joginem.

W Asanach, ważny jest oddech. Słuchanie swojego ciała które dyktuje nam gdzie są nasze granice i jak daleko możemy je pchnąć by nastąpił rozwój. W jodze, poprzez medytacje ćwiczymy umysł, a asany pomagają nam połączyć stan umysłu z ciałem, pozwalając pranie dotknąć każdego zakątka organizmu.

Joga jest indyjską filozofią życiową dążącą do wprowadzenia harmonii między ciałem, umysłem a duszą.

Etyczna filozofia

Joga różni się od gimnastyki tym, że jest przede wszystkim folozofią. Co za tym idzie, jest oparta na kilku zasadach, między innymi jamach i nijamach. Możesz o nich myśleć jak o przykazaniach, tyle że bez obecności Boga i religijnego tła.

Jamy to etyczne, moralne, społeczne drogowskazy które w sercu nosi każdy jogin i używa ich jako podstawę swych myśli, czynów oraz słów. Pomagają joginowi chodzić po świecie z etycznym, szczerym i pełnym współczucia nastawieniem.

Jamy w życiu bez okrucieństwa

Patandżali ustanowił 5 jam i 5 nijam.  Każda w mniejszym lub większym stopniu uczy nas jak należy traktować inne stworzenia i samych siebie. Tym razem skupimy się właśnie na jamach i o tym jak pomogą Ci otworzyć serce na inne stworzenia.

Ahimsa – Nie krzywdź

Ahimsa ma najwyższą moralną wartość i z reguły jest postrzegana jako podstawa reszty jam, co potwierdza moje przekonanie, że najważniejsza w życiu jest empatia.

Uczy by nie krzywdzić mową, myślą ani uczynkiem żadnej żywej istoty na ziemi. Praktykując ahimsę, jesteśmy świadomi dobra i zła. Działamy z intencją by nikogo nie zranić i sprzeciwiamy się opresji oraz wykorzystywaniu wyrządzanym przez innych. Miłość i współczucie są pędem naszego zachowania.

Na każdy aspekt życia można spojrzeć przez pryzmat ahimsy. Możemy w życie wprowadzić bezmięsną dietę, etyczne kosmetyki, ochronę środowiska, tolerancję dla drugiego człowieka i zwierząt oraz niespodzianka – wyrozumiałość dla samego siebie.

Jeśli Twoja aktualna dieta to zwykła dieta 'jem wszystko’, Ajuweryjska kuchnia dla wegan może być dla Ciebie dobrym początkiem zmiany stylu życia.

Satya – Mów prawdę

Emocje zawsze mówią prawdę, dlatego zawsze mówmy to co szczerze myślimy i co odczuwamy. Możemy tu zrobić krok w stronę Ahimsy ponieważ wyrażanie swoich emocji nie zawsze jest łatwe i przyjemne. Przyjmując postawę ‘nie krzywdź’ pamiętamy, żeby wyrażać nasze emocje bez agresji, spokojnie, nie raniąc przy tym uczuć innych.

Asteya – Nie kradnij

Kradzież w światopoglądzie jogina nie ogranicza się do dóbr materialnych ale rozszerza się do wyciągania rąk i umysłu po coś co nam się nie należy. Często postępujemy w taki sposób nieświadomie. Marnujemy czyjś czas narzekając lub spóźnianiem się, wykorzystujmy i niszczymy naturę bez najmniejszej potrzeby lub pozbawiamy zwierzęta życia nie mając do tego prawa.

Brahmacharya – Kontroluj zmysły

Ogólnie jest uważana za jamę skupiającą się na kontroli zmysłów i na pierwszy rzut oka ten wątek nie ma wiele wspólnego z miłością do zwierząt.

Spójrzmy jednak na powody dla których jemy mięso. W naszym świecie – bądźmy szczerzy – powodem jest przyjemność z jedzenia czyli żądza zmysłu smaku.

Aparigraha – Nie gromadź

Ideą jest zmniejszenie swoich potrzeb do minimum i pozostanie przy tych które potrzebne nam są do życia.

W dzisiejszym świecie przepełnionym reklamami i konsumpcjonizmem, jamę Aparigraha uważam za bardzo potrzebną. Pomoże nam nie tylko w dostrzeganiu szczęścia w drobnych rzeczach bez pogoni za wiecznie niekończącym się majątkiem ale pomoże też środowisku, zwierzętom oraz innym ludziom.

Im mniej potrzebujemy, tym mniej kupujemy, oraz mniej zanieczyszczeń produkujemy a koniec końców, nasz odcisk na środowisko jest minimalny.


Wszyscy żyjemy w społeczeństwie pełnym chaosu, hałasu, mediów, manipulacji i ciągłego wmawiania nam, że potrzebujemy więcej. Joga i jej filozofia pomagają nam oderwać się od tego bałaganu i uczą nas, jak słuchać naszego wewnętrznego głosu, bez zewnętrznych wpływów.


Jeśli chcesz zacząć przygodę z jogą, wybierz się na festiwal jogi, na przykład Yogific. Byłam i polecam.

Ta strona zawiera linki partnerskie